Skip to content

21/01/2018 News

Promo Rally TOTAL – Examenul iernii

22 Ianuarie 2018

Pana la urma a sosit iarna si pentru participantii Campionatului Judetean Promo Rally TOTAL.
65 de temerari au ales sa se prezinte cu masinile personale duminica dimineata la startul celei de-a patra etapa a campionatului Promo Rally TOTAL.

S-au prezentat si nu au regretat pentru ca au putut participa la o competitie desfasurata in conditii de iarna in adevaratul sens al cuvantului. Traseul a fost acoperit cu un start subtire de zapada, iar in locurile cu viraje periculoase chiar cu “mantinela” din zapada. De asemenea, temperatura scazuta
(-70C la ora startului in prima mansa) sunt doar cateva din “ingredientele” care au fost la dispozitia participantilor duminica dimineata.

Spre lauda lor, concurentii au trecut cu bine examenul iernii si au fost aplaudati de numerosul public prezent. Indiferent daca au primit o cupa sau doar aplauze, fiecare participant a plecat cu o experienta de conducere sportiva in regim de aderenta redusa de neuitat.

Etapa a patra a Promo Rally TOTAL a oferit si o premiera nationala pentru sportul auto romanesc, anume s-a consemnat prima participare intr-o competitie sportiva organizata sub egida Federatiei Romane de Automobilism Sportiv a unui grup de automobile cu motorizare integral electrica. Astfel calendarul istoriei sportului cu motor din Romania, in care numele orasului Brasov este marcat cu numeroase premiere, va mai cuprinde o data: “21 ianuarie 2018 – Promo Rally TOTAL – prima cursa avand la start masini cu motorizare electrica. Organizator: Asociatia Judeteana de Automobilism Sportiv prin clubul Auto Blic Brasov, sub egida Federatiei Romane de Automobilism Sportiv”.

Prima intrecere sportiva a acestor automobile a “produs” si primele clasamente sportive pentru acest gen de curse. Dincolo de aceste clasamente conteaza insa participarea acestor automobile si faptul ca in unanimitate toti cei care au condus (pilot) aceste vehicule au promis ca vor reveni.

Intrecerea automobilelor cu motorizare termica a fost la fel de spectaculoasa ca si in etapele anterioare. Clasamentele de mai jos dovedesc acest lucru.

Astfel, “examenul iernii” a fost trecut de: Csongor Bilibok, la volanul unui Fiat Punto, acesta obtinand si cel mai bun timp al zilei, oprind cronometrele la 3 minute si 18 secunde. Csongor a fost urmat pe podiumul clasamentului general de Catalin Ienasel (Hyundai i20) si de Andrei Caramida (Renault Megane RS)

Podiumurile claselor de concurs au fost urmatoarele:

Victoria la Clasa 3, destinata propulsoarelor cu cilindree echivalata peste 2201 cmc, i-a apartinut lui Andrei Caramida (Renault Megane RS), el fiind urmat pe locul doi de Calin Daniel Paraschiv (Mitsubishi Colt) si de Claudiu Popescu (Subaru Impreza WRX) – locul trei.

Victoria Clasei 2, destinata propulsoarelor cu cilindree echivalata intre 1601 si 2200 cmc, i-a revenit lui Csongor Bilibok (Fiat Punto), care l-a devansat pe Catalin Ienasel (Hyundai i20) – locul doi. Ultima pozitie a podiumului a fost ocupata de Karoly Kovacs (Toyota MR2).

Clasa 1, destinata propulsoarelor sub 1600 cmc, a fost castigata de Adrian Manta, la volanul unui Citroen C2 VTS. Podiumul a fost completat de Bogdan Tugui (Mazda 3) – locul doi si de Alexandru Olteanu (Opel Corsa) – locul trei.

Pe prima treapta a podiumului clasamentului automobilelor Diesel a urcat Marian Cristi Neculcea (Opel Astra G Caravan), fiind urmat de Mihai Constantin (Dacia Logan) – locul doi si de Alexandru Olteanu (Opel Corsa) – locul trei.

In intrecerea pilotilor licentiati, Mihai Alexandru Popa, la volanul unui Ford Fiesta, a urcat pe prima treapta a podiumului. Mihai a fost urmat, pe locul doi, de Lucian Radut (Peugeot 206) si pe locul trei de Florian Niturad (Opel Corsa).

Pe prima treapta a podiumului echipelor a urcat Richy Racing Team. In componenta: Csongor Bilibok – Fiat Punto, Karoly Kovacs – Toyota MR2, Alexandru Nicolae Teslea – Opel Astra). Locul doi a fost ocupat de echipa Rosenau Racing Team, formata Adrian Manta – Citroen C2 VTS, Mihai Constantin – Dacia Logan si Radu Rotaru – Opel Vectra, iar pe ultima treapta a podiumului au urcat componentii echipei Richy Racing Team Junior, in alcatuirea: Erik Fazakas – VW Scirocco, Zsolt Kadar – VW Golf, Zsolt Kopacs – Peugeot 306, Laurentiu Eduard Hanga – Opel Corsa.

Etapa urmatoare (ultima a sezonului) va avea loc duminica, 25 februarie 2018.

Partenerul oficial al campionatului este TOTAL Romania.